Privremeno uzdržavanje
Privremeno uzdržavanje

Institut privremenog uzdržavanja prema Zakonu o privremenom uzdržavanju („Narodne novine“, broj 145/2024) osigurava financijsku pomoć djeci koja se isplaćuje iz državnog proračuna Republike Hrvatske kad obveznik uzdržavanja ne izvršava svoju obvezu uzdržavanja. Time privremeno uzdržavanje doprinosi ekonomskoj i socijalnoj stabilnosti obitelji.

 

 



Stranke u postupku radi ostvarivanja prava na privremeno uzdržavanje su dijete i obveznik uzdržavanja.

Dijete je osoba koju je roditelj dužan uzdržavati na temelju ovršne isprave.

  • Maloljetno dijete je osoba do navršenih 18 godina života koju je roditelj dužan uzdržavati na temelju ovršne isprave.
  • Punoljetno dijete je osoba starija od 18 godina, koju je roditelj dužan uzdržavati na temelju ovršne isprave u skladu s propisom kojim se uređuju obiteljski odnosi.

Obveznik uzdržavanja je roditelj koji ne stanuje s djetetom te baka i djed po tom roditelju.



Pravo na privremeno uzdržavanje prema Zakonu o privremenom uzdržavanju priznaje se djetetu ako:

  • je državljanin Republike Hrvatske
  • ima prebivalište u Republici Hrvatskoj,
  • obveznik uzdržavanja plaća uzdržavanje u iznosu manjem od iznosa koji je ovim Zakonom određen kao iznos privremenog uzdržavanja,
  • dijete ima pravo na privremeno uzdržavanje ako obveznik uzdržavanja ne ispunjava, u cijelosti ili djelomično, svoju obvezu uzdržavanja dulje od mjesec dana od dana kad je isprava kojom je utvrđena obveza i visina uzdržavanja postala ovršna.


Postupak radi ostvarivanja prava na privremeno uzdržavanje pokreće se na zahtjev stranke ili po službenoj dužnosti.
Zahtjev u ime i za račun maloljetnog djeteta podnosi njegov zakonski zastupnik. Punoljetno dijete samostalno podnosi zahtjev za privremeno uzdržavanje. 
Zahtjev treba biti ispunjen točnim i istinitim podacima. Zahtjevu se prilaže ovršna ispravu o uzdržavanju i dokaz da obveznik uzdržavanja ne plaća uzdržavanje.

Zahtjev se dostavlja izravno Agenciji, neposrednom dostavom ili elektroničkim putem on-line aplikacije na mrežnoj stranici Agencije kroz sustav e-Građani.

Obrazac zahtjeva za ostvarivanje prava na privremeno uzdržavanje dostupan je na ovoj poveznici
Zahtjev je moguće predati online na poveznici (dostupno od 1.siječnja 2025. godine)



Agencija će zaključkom pozvati obveznika uzdržavanja da se pisanim putem ili usmeno na zapisnik, u roku od osam dana od dana primitka zaključka, izjasni o plaćanju uzdržavanja za dijete. 

Ako se u navedenom roku obveznik uzdržavanja ne izjasni o plaćanju uzdržavanja za dijete, postupak će se dalje provesti i bez njegova izjašnjavanja u svrhu zaštite dobrobiti djeteta.



O zahtjevu za priznavanje prava na privremeno uzdržavanje u prvom stupnju odlučuje Agencija rješenjem. Pravo na privremeno uzdržavanje priznaje se s danom podnošenja urednog zahtjeva.
Agencija će donijeti rješenje o privremenom uzdržavanju i dostaviti ga stranci najkasnije u roku od 30 dana od dana podnošenja urednog zahtjeva ili pokretanja postupka po službenoj dužnosti.  
U slučaju da se zahtjev usvoji, rješenjem će se djetetu priznati pravo na privremeno uzdržavanje, odrediti mjesečni iznos privremenog uzdržavanja, te trajanje prava.
Rješenje o privremenom uzdržavanju dostavlja se: 
1.    punoljetnom djetetu
2.    zakonskom zastupniku djeteta
3.    posebnom skrbniku, u slučaju kad je postupak za ostvarivanje prava na privremeno uzdržavanje pokrenut po službenoj dužnosti
4.    obvezniku uzdržavanja.
Rješenje o privremenom uzdržavanju, u roku od osam dana od izvršnosti, dostavlja se središnjoj jedinici Zavoda radi poduzimanja mjera iz nadležnosti Zavoda.
Stranka može podnijeti žalbu protiv rješenja u roku od 15 dana od dana primitka rješenja. Žalba ne odgađa izvršenje rješenja o privremenom uzdržavanju. O žalbi odlučuje ministarstvo nadležno za poslove socijalne skrbi. Protiv rješenja ministarstva može se pokrenuti upravni spor pred upravnim sudom.



Dijete ima pravo na privremeno uzdržavanje do navršene 18. godine života, a nakon navršenih 18 godina ima pravo na privremeno uzdržavanje pod uvjetima propisanima za uzdržavanje punoljetnog djeteta sukladno propisu kojim se uređuju obiteljski odnosi.

Pravo na privremeno uzdržavanje traje sve dok obveznik uzdržavanja ne počne izvršavati obvezu uzdržavanja najmanje za šest uzastopnih obroka uzdržavanja u iznosu koji je ovim Zakonom određen kao iznos privremenog uzdržavanja.



Privremeno uzdržavanje određuje se u iznosu zakonskog minimuma uzdržavanja.

Za punoljetno dijete iznos privremenog uzdržavanja određuje se u iznosu zakonskog minimuma uzdržavanja određenog za najvišu dobnu skupinu sukladno propisu kojim se uređuju obiteljski odnosi.

•    Ministar nadležan za poslove socijalne skrbi odlukom će jednom godišnje, a najkasnije do 1. travnja tekuće godine odrediti minimalne novčane iznose koji predstavljaju minimum iznosa ukupnih materijalnih potreba za mjesečno uzdržavanje maloljetnog djeteta u Republici Hrvatskoj, koji je dužan platiti roditelj koji ne stanuje sa djetetom.  

•    Prema Odluci o minimalnim novčanim iznosima potrebnim za mjesečno uzdržavanje djeteta u Republici Hrvatskoj  koje je dužan platiti roditelj koji ne stanuje s djetetom (,,Narodne novine’’ broj 49/2024) od 26. travnja 2024. iznosi privremenog uzdržavanja su:

  • za dijete do 6 godina 195,16 eura mjesečno,
  • za dijete od 7 do 12 godina 229,60 eura mjesečno,
  • za dijete od 13 do 18 godina 252,56 eura mjesečno.

Ukoliko dijete prema ovršnoj ispravi ostvaruje pravo na iznos koji je manji od zakonskog minimuma uzdržavanja za dobnu skupinu kojoj dijete pripada, tada dijete ima pravo na privremeno uzdržavanje u visini koja je određena ovršnom ispravom. 

U slučaju ostvarivanja prava na privremeno uzdržavanje u trajanju kraćem od mjesec dana, pripadajući iznos privremenoga uzdržavanja određuje se na način da se mjesečni iznos podijeli s brojem 30 te se taj iznos pomnoži s brojem dana u mjesecu za koje dijete ostvaruje pravo na privremeno uzdržavanje.

Rješenjem određen mjesečni iznos privremenog uzdržavanja se umanjuje za iznos djelomičnog namirenja obveze uzdržavanja, kako je opisano u poglavlju „Promijenjene okolnosti“. 



Ako se tijekom ostvarivanja prava na privremeno uzdržavanje promijeni iznos zakonskog minimuma uzdržavanja, Agencija će po službenoj dužnosti uskladiti iznos privremenog uzdržavanja, osim u slučaju kada je iznos uzdržavanja određen ovršnom ispravom manji od iznosa privremenog uzdržavanja.

Ukoliko se iznos privremenoga uzdržavanja usklađuje zbog navršene dobi djeteta, viši iznos privremenoga uzdržavanja isplaćuje se počevši od prvog dana mjeseca u kojem je dijete navršilo dob zbog koje ostvaruje pravo na viši iznos zakonskog minimuma uzdržavanja.



Stranke u postupku radi ostvarivanja prava na privremeno uzdržavanje, roditelj s kojim dijete stanuje te druga osoba koja skrbi o djetetu dužni su dati istinite izjave i točne podatke. Za istinitost izjava i točnost danih podataka odgovaraju materijalno i kazneno.

Stranke u postupku radi ostvarivanja prava na privremeno uzdržavanje, roditelj s kojim dijete stanuje te druga osoba koja skrbi o djetetu dužni su dostaviti podatak o imenu i prezimenu i osobnom identifikacijskom broju (OIB-u) obveznika uzdržavanja ako mu je dodijeljen te ovršnu ispravu o uzdržavanju.

Stranke u postupku su dužne dostaviti izvadak prometa po svim otvorenim računima, redovnim i posebnim (zaštićenim) računima, iz kojega su vidljive promjene stanja i transakcije po računima nastale u svrhu podmirenja obveze uzdržavanja za dijete i to u mjesecu koji prethodi mjesecu u kojem se zahtjev podnosi i u tekućem mjesecu do dana podnošenja zahtjeva.

Primatelj uzdržavanja dužan je obavijestiti Agenciju ako je nakon pokretanja postupka radi ostvarivanja prava na privremeno uzdržavanje pokrenuo ovršni postupak protiv obveznika uzdržavanja, i to odmah, a najkasnije u roku od osam dana od poduzimanja radnje kojom se pokreće ovršni postupak.

U slučaju ispunjenja obveze uzdržavanja, djelomično ili u cijelosti, u gotovom novcu, primatelj uzdržavanja i obveznik uzdržavanja dužni su odmah po ispunjenju obveze, a najkasnije u roku od osam dana od dana ispunjenja obveze u gotovom novcu, dostaviti izjavu o iznosu gotovog novca kojim je obveza uzdržavanja podmirena, djelomično ili u cijelosti, i navesti datum kad je obveza podmirena.

Punoljetno dijete, zakonski zastupnik djeteta, roditelj s kojim dijete živi ili druga osoba koja skrbi o djetetu i obveznik uzdržavanja dužni su Agenciji na njezin zahtjev dostaviti sve podatke odlučne za ostvarivanje prava na privremeno uzdržavanje, visinu iznosa privremenog uzdržavanja i prestanak prava na privremeno uzdržavanje, u roku od osam dana od dana primitka zahtjeva.

Hrvatski zavod za socijalni rad je dužan Agenciji dostaviti podatke o smještaju djeteta u udomiteljsku obitelj, dom socijalne skrbi ili drugu ustanovu socijalne skrbi prema posebnim propisima te podatke o smještaju djeteta u učenički dom, ako se troškovi smještaja plaćaju prema propisu kojim se uređuju naknade i usluge u sustavu socijalne skrbi. 

Hrvatski zavod za socijalni rad je dužan Agenciji dostaviti i druge podatke s kojima raspolaže u okviru obavljanja svojih ovlasti, a koje su od utjecaja na ostvarivanje prava na privremeno uzdržavanje, ukidanje rješenja o priznavanju prava, pitanje povrata isplaćenih iznosa privremenog uzdržavanja i naknade štete, a posebno okolnost da je obveznik uzdržavanja preminuo, da je ovršnom ispravom utvrđen drugačiji iznos uzdržavanja, da je donesena nova ovršna isprava o uzdržavanju odnosno da je obveznik uzdržavanja oslobođen obveze plaćanja uzdržavanja.

Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje je dužan Agenciji dostaviti podatak je li dijete koje je završilo redovno školovanje u radnom odnosu i je li obveznik uzdržavanja u radnom odnosu te naziv poslodavca obveznika uzdržavanja.

Poslodavac obveznika uzdržavanja dužan je Agenciji dostaviti podatak provodi li ovrhu radi naplate uzdržavanja na plaći odnosno naknadi plaće obveznika uzdržavanja.



Punoljetno dijete, zakonski zastupnik djeteta, roditelj s kojim dijete stanuje ili druga osoba koja skrbi o djetetu, obveznik uzdržavanja i Zavod dužni su obavijestiti Agenciju o svakoj promjeni koja utječe na ispunjavanje uvjeta za ostvarivanje prava na privremeno uzdržavanje ili na visinu priznatoga iznosa, odmah po nastanku promjene, a najkasnije u roku od osam dana od dana nastanka promjene.

Temeljem obavijesti korisnika ili podataka pribavljenih po službenoj dužnosti, Agencija će utvrditi novi iznos privremenoga uzdržavanja za isplatu i o tome pisanim putem obavijestiti punoljetnog korisnika prava odnosno zakonskog zastupnika maloljetnog korisnika i obveznika uzdržavanja. 

Ukoliko punoljetni korisnik prava odnosno zakonski zastupnik maloljetnog korisnika ili obveznik uzdržavanja podnese prigovor na promijenjeni iznos uzdržavanja, o tome će Agencija donijeti rješenje na koje stranke imaju pravo žalbe ministarstvu nadležnom za poslove socijalne skrbi.



Agencija će po službenoj dužnosti pokrenuti postupak i ukinuti rješenje kojim je pravo na privremeno uzdržavanje priznato, kada se izmijene okolnosti zbog kojih dijete više ne ispunjava uvjete za korištenje prava. Pravo na privremeno uzdržavanje prestaje posljednjeg dana u mjesecu u kojem je nastala promjena.

Pravo na privremeno uzdržavanje prestaje:
•    ako je dijete smješteno u udomiteljsku obitelj, dom socijalne skrbi ili drugu ustanovu socijalne skrbi prema posebnim propisima,
•    ako je dijete smješteno u učenički dom, a troškovi smještaja se plaćaju prema propisu kojim se uređuju naknade i usluge u sustavu socijalne skrbi,
•    ako tražbina uzdržavanja na koju se odnosi ovršna isprava više ne postoji,
•    kad obveznik uzdržavanja počne izvršavati obvezu uzdržavanja najmanje za šest uzastopnih obroka uzdržavanja u iznosu koji je Zakonom o privremenom uzdržavanju  određen kao iznos privremenog uzdržavanja,
•    ako dijete prestane biti državljanin Republike Hrvatske ili više nema prebivalište u Republici Hrvatskoj.

Rješenje o ukidanju rješenja kojim je pravo na privremeno uzdržavanje priznato dostavlja se:

1.    punoljetnom djetetu
2.    zakonskom zastupniku djeteta
3.    posebnom skrbniku, u slučaju kad je postupak za ostvarivanje prava na privremeno uzdržavanje pokrenut po službenoj dužnosti
4.    obvezniku uzdržavanja.



Privremeno uzdržavanje isplaćuje Agencija u mjesečnim iznosima za prethodni mjesec.

Privremeno uzdržavanje isplaćuje se do 15. dana u mjesecu.

Privremeno uzdržavanje isplaćuje se djetetu putem banke na njegov račun ili račun roditelja s kojim dijete stanuje odnosno druge osobe koja skrbi o djetetu.

Agencija će prije isplate iznosa privremenog uzdržavanja, od Financijske agencije zatražiti podatak je li i u kojem iznosu u prethodnom mjesecu naplaćena tražbina radi uzdržavanja djeteta po bilo kojoj ovršnoj ispravi upisanoj u Očevidnik redoslijeda osnova za plaćanje.



Sukladno članku 5. Zakona o privremenom uzdržavanju, privremeno uzdržavanje ne može biti predmet ovrhe ili osiguranja



Isplatom iznosa privremenog uzdržavanja, Republika Hrvatska stupa u pravni položaj djeteta i na nju prelaze tražbine uzdržavanja u visini isplaćenog iznosa privremenog uzdržavanja, sa svim sporednim pravima. 
U postupku radi ostvarenja tražbine uzdržavanja, Republiku Hrvatsku zastupa nadležno državno odvjetništvo.



Agencija će po službenoj dužnosti pokrenuti postupak povrata isplaćenih iznosa privremenog uzdržavanja i donijeti rješenje:
•    kojim će utvrditi iznos tražbine po osnovi isplaćenog iznosa privremenog uzdržavanja 
•    te obvezniku uzdržavanja naložiti da u roku od osam dana od dana zaprimanja rješenja plati Republici Hrvatskoj isplaćeni iznos privremenog uzdržavanja za svako šestomjesečno razdoblje ili kraće razdoblje isplate ako je privremeno uzdržavanje trajalo kraće od šest mjeseci, s pripadajućom zateznom kamatom.

Rješenje o obvezi povrata dostavlja se obvezniku uzdržavanja.

O žalbi protiv rješenja odlučuje ministarstvo nadležno za poslove socijalne skrbi. Žalba protiv rješenja ne odgađa izvršenje.
Protiv drugostupanjskog rješenja može se pokrenuti upravni spor pred nadležnim upravnim sudom.

U rješenju o obvezi povrata obavijestit će se obveznika plaćanja o mogućnosti povrata isplaćenog iznosa putem instituta javnog rada u slučaju nemogućnosti novčanog ispunjenja obveze utvrđene rješenjem.

U slučaju djelomičnog namirenja tražbine utvrđene rješenjem, obvezniku uzdržavanja će se  dostaviti obavijest o iznosu preostalog dugovanja.



Ovrha radi ostvarenja tražbine utvrđene rješenjem o obvezi povrata provest će se na plaći i drugim stalnim novčanim primanjima te na novčanim sredstvima po računu prije ovrhe radi naplate svih drugih tražbina neovisno o vremenu njihova nastanka, osim tražbine uzdržavanja djeteta sukladno propisu kojim se uređuju obiteljski odnosi.

Ako se ovrha radi ostvarenja tražbine utvrđene rješenjem o obvezi povrata provodi na plaći ili drugom stalnom novčanom primanju, na izuzimanje od izvršenja iznosa plaće ili drugog stalnog novčanog primanja primjenjuju se pravila o izuzimanju od ovrhe radi prisilne naplate novčanih iznosa za uzdržavanje djeteta, u skladu s propisom kojim se uređuje ovrha na novčanoj tražbini ovršenika.

Ovrha na plaći i drugim stalnim novčanim primanjima te na novčanim sredstvima po računu smatra se neuspješnom ako u razdoblju od šest mjeseci nakon pokretanja ovrhe nije naplaćeno više od pola tražbine utvrđene rješenjem o obvezi povrata.

Za sve postupke radi ostvarenja tražbine utvrđene rješenjem o obvezi povrata uspostavlja se svakodnevna razmjena podataka s Financijskom agencijom radi evidentiranja pokrenutih ovršnih postupaka, statusa ovršnih postupaka sukladno propisu o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima, te radi provjere naplate tražbine.



Punoljetno dijete, zakonski zastupnik djeteta, roditelj s kojim dijete stanuje ili druga osoba koja skrbi o djetetu dužna je Republici Hrvatskoj nadoknaditi štetu koja nastane zbog nepripadne isplate privremenog uzdržavanja:
•    ako dijete ostvari privremeno uzdržavanje na temelju neistinitih i netočnih podataka za koje je znala ili morala znati da su neistiniti i netočni,
•    ako u propisanom roku ne prijavi promjene koje uzrokuju ukidanje rješenja kojim je pravo na privremeno uzdržavanje priznato ili promjenu visine iznosa privremenog uzdržavanja, a znala je ili morala znati za te promjene.
Obveza naknade štete koja nastane zbog nepripadne isplate privremenog uzdržavanja odnosi se i na obveznika uzdržavanja.

Punoljetno dijete, zakonski zastupnik djeteta, roditelj s kojim dijete stanuje ili druga osoba koja skrbi o djetetu dužna je Republici Hrvatskoj vratiti nepripadajuće iznose privremenog uzdržavanja ako je djetetu isplaćeno privremeno uzdržavanje na koje nije imalo pravo prema rješenju ili je privremeno uzdržavanje isplaćeno u većem iznosu od iznosa određenog u rješenju o privremenom uzdržavanju.

Kada se utvrdi da je nastala šteta, Agencija poziva osobu odgovornu za štetu da u određenom roku nadoknadi nastalu štetu.

Ako šteta ne bude nadoknađena u određenom roku Republika Hrvatska podnosi tužbu radi naknade štete putem nadležnog državnog odvjetništva na temelju dokumentacije koju dostavlja Agencija.



U slučaju smrti obveznika uzdržavanja, dug ostavitelja čine isplaćeni iznosi privremenog uzdržavanja.

Ako je nasljednik preminulog obveznika uzdržavanja bio ili je korisnik prava na privremeno uzdržavanje temeljem kojeg je nastala tražbina, neće se potraživati ispunjenje toga duga odnosno dug će se otpustiti.

Ako su obveznika uzdržavanja, pored nasljednika, naslijedile i druge osobe, dug ostavitelja kojeg čini tražbina umanjuje se za dio duga koji otpada na nasljednika.



Korisnici prava na privremeno uzdržavanje priznatoga na temelju Zakona o privremenom uzdržavanju („Narodne novine“, broj 92/14.), ostvaruju priznato pravo i nakon stupanja na snagu ovoga Zakona, dok Agencija rješenjem ne utvrdi ispunjavaju li uvjete za priznavanje prava na privremeno uzdržavanje po ovom Zakonu, osim u slučaju kad nakon stupanja na snagu ovoga Zakona nastupe razlozi za ukidanje rješenja kojim je pravo na privremeno uzdržavanje priznato sukladno Zakonu o privremenom uzdržavanju. („Narodne novine“, broj 92/14.). 

Za korisnike prava iz prethodnog stavka, Agencija je dužna po službenoj dužnosti provesti postupak radi utvrđivanja ispunjavaju li uvjete za priznavanje prava na privremeno uzdržavanje po ovom Zakonu u roku od godine dana od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.

Dakle, sadašnji korisnici prava ne trebaju podnositi novi zahtjev Agenciji, nego će Agencija po službenoj dužnosti provesti postupak preispitivanja prava.