Osiguranje tražbina u slučaju stečaja poslodavca
Osiguranje tražbina u slučaju stečaja poslodavca



U daljnjem tekstu pojedini izrazi imaju slijedeće značenje:

  • poslodavac nad kojim je otvoren stečajni postupak je fizička ili pravna osoba nad kojom je otvoren stečajni postupak prema posebnom propisu kojim se uređuje stečajni postupak;
  • radnik je fizička osoba sukladno općem propisu o radu koja je u vrijeme otvaranja stečajnog postupka u radnom odnosu kod poslodavca, kao i osoba kojoj je radni odnos kod poslodavca prestao unutar 12 mjeseci prije otvaranja stečjanog postupka;
  • zaštićeno razdoblje je razdoblje za koje se provodi zaštita i osiguranje prava radnika u slučaju otvaranja stečajnog postupka nad poslodavcem, a predstavlja razdoblje posljednjih pet mjeseci prije otvaranja stečajnog postupka nad poslodavcem, odnosno posljednjih pet mjeseci prije prestanka radnog odnosa ukoliko je isti prestao unutar 12 mjeseci prije otvaranja stečajnog postupka;
  • minimalna plaća je mjesečni iznos bruto plaće koji radniku pripada za rad u punom radnom vremenu sukladno uredbi Vlade Republike Hrvatske o visini minimalne plaće.


Radniku je osigurano pravo na isplatu:

  • neisplaćene plaće odnosno naknade plaće, u visini do iznosa minimalne plaće za svaki mjesec zaštićenog razdoblja,
  • neisplaćene naknade plaće za bolovanje na teret poslodavca ostvareno u zaštićenom razdoblju, u visini do iznosa minimalne plaće za svaki mjesec proveden na bolovanju,
  • neisplaćene naknade za neiskorišteni godišnji odmor na koji je radnik stekao pravo do otvaranja stečajnog postupka pod uvjetima utvrđenim zakonom, u visini do iznosa minimalne plaće, kao ekvivalenta mjesečnoj plaći iz točke 1.
  • otpremnine pod uvjetima utvrđenim zakonom, u visini polovice otpremnine utvrđene u stečajnom postupku, a najviše do polovice najvišeg iznosa zakonom propisane otpremnine. Otpremnina pod uvjetima utvrđenim zakonom je otpremnina koju je poslodavac dužan isplatiti radniku prema Zakonu o radu, ako mu otkazuje nakon dvije godine neprekidnog rada,
  • pravomoćno dosuđene naknade štete zbog pretrpljene ozljede na radu ili profesionalne bolesti, u visini do jedne trećine pravomoćno dosuđene naknade štete.
    Iznimno, pravo na isplatu dosuđene naknade štete ima radnik bez obzira na okolnost kada mu je prestao radni odnos, pod uvjetom da je prije otvaranja stečajnog postupka postavio poslodavcu zahtjev za izvršenje pravomoćne presude u roku za dobrovoljno izvršenje ili je zahtijevao prisilno izvršenje.

Sva navedena primanja u cijelosti su izuzeta od ovrhe.

 

Kod isplate plaće i naknade plaće, Agencija je dužna obračunati i uplatiti doprinose za obvezna osiguranja koji se obračunavaju iz osnovice i na osnovicu, te pripadajuće poreze i prireze.

 

U slučaju ostvarivanja prava na plaću ili naknadu plaće u trajanju kraćem od mjesec dana, najviši mjesečni iznos pojedinog prava preračunava se u dnevni iznos dijeljenjem s brojem 30 kao prosječnim brojem dana u mjesecu, te se dobiveni iznos množi s brojem dana za koji je radnik to pravo stekao. U slučaju da je radnik radio u nepunom radnom vremenu, najviši mjesečni iznos pojedinog prava obračunava se razmjerno ugovorenom radnom vremenu u odnosu na minimalnu plaću za puno radno vrijeme.

 

Ostvarivanje prava radnika u slučaju blokade računa poslodavca i u slučaju otvaranja stečajnog postupka nad poslodavcem za isto razdoblje se isključuje.



  • Prava propisana u slučaju otvaranja stečajnog postupka nad poslodavcem ne mogu ostvariti članovi uprave trgovačkog društva, član upravnog odbora, izvršni direktor i upravitelj zadruge, bez obzira na vrijeme kada su te poslove obavljali.


  • Prava propisana u slučaju otvaranja stečajnog postupka nad poslodavcem ima radnik kojemu je tražbina utvrđena u stečajnom postupku. 
  • Postupak se pokreće na zahtjev radnika, u roku od 30 dana od isteka osmoga dana od dana objave rješenja o utvrđenim i osporenim tražbinama na mrežnoj stranici e-Oglasna ploča sudova.
    Ako je tražbina osporena i radnik bude upućen na parnicu radi utvrđivanja osporene tražbine, rok za podnošenje zahtjeva je 30 dana od dana primitka pravomoćne presude kojom je utvrđena visina tražbine i isplatni red.
  • Zahtjev se podnosi na obrascu RPS-01 - zahtjev za ostvarivanje prava u slučaju stečaja poslodavca - koji je sastavni dio Pravilnika o sadržaju obrasca zahtjeva radnika za ostvarivanje prava u slučaju stečaja poslodavca ("Narodne novine" broj 92/17 i 38/23). Obrazac se može preuzeti i na ovim internetskim stranicama, pod rubrikom "Obrasci". Uz zahtjev prilažu se dokazi, prema popisu priloga potrebnih u slučaju kada je stečajni postupak otvoren i provodi se. Popis potrebnih priloga sastavni je dio obrasca zahtjeva.
  • Zahtjev se dostavlja:

                       - izravno Agenciji, neposrednom dostavom ili elektroničkim putem on-line aplikacije na mrežnoj                              stranici Agencije,

                        - područnom uredu Hrvatskog zavoda za zapošljavanje prema mjestu sjedišta poslodavca                                  odnosno njegove registrirane poslovne jedinice,

                        - uredu HP-Hrvatske pošte d.d.

  • O zahtjevu Agencija odlučuje rješenjem, u roku od 15 dana od podnošenja urednog zahtjeva i propisanih priloga. Na rješenje Agencije moguće je izjaviti žalbu ili se odreći prava na žalbu.
  • Isplata radničkih tražbina izvršava se u roku od 15 dana od dana izvršnosti rješenja, na poseban namjenski račun stečajnog dužnika. U daljnjem roku od 8 dana stečajni upravitelj dužan je izvršiti obračun i uplatu radniku, te obračun i uplatu pripadajućih poreza i doprinosa.


  • Postupak se pokreće na zahtjev radnika, u roku od 30 dana od isteka osmoga dana od dana objave rješenja o otvaranju i zaključenju stečajnog postupka na mrežnoj stranici e-Oglasna ploča sudova.
  • Zahtjev se podnosi na način opisan u poglavlju o osiguranju radničkih tražbina kada je stečajni postupak otvoren i provodi se. Uz zahtjev prilažu se dokazi prema popisu priloga potrebnih u slučaju kada se otvoreni stečajni postupak ne provodi. Popis potrebnih priloga sastavni je dio obrasca zahtjeva.
  • O zahtjevu Agencija odlučuje na način i u rokovima opisanim ovdje.
  • Isplata radničkih tražbina izvršava se u roku od 15 dana od dana izvršnosti rješenja na poseban namjenski račun stečajnog dužnika, kojeg je stečajni upravitelj dužan otvoriti na temelju odluke stečajnog suda. U daljnjem roku od 8 dana stečajni upravitelj dužan je izvršiti obračun i uplatu radniku, te obračun i uplatu pripadajućih poreza i doprinosa.


  • Prava propisana u slučaju otvaranja stečajnog postupka nad poslodavcem ima radnik stranog poslodavca kojemu je sjedište na području država članica Europskoga gospodarskog prostora, ako mu je mjesto rada ili uobičajeno mjesto rada bilo na području Republike Hrvatske, a nad stranim poslodavcem je pokrenut stečajni ili sličan postupak prema nadležnom nacionalnom zakonodavstvu države članice Europskoga gospodarskog prostora. 
  • Postupak se pokreće na zahtjev radnika, u roku od 30 dana od dana kada se prema nadležnom nacionalnom zakonodavstvu smatra izvršenom dostava akta o utvrđivanju tražbina, ili akta kojim je utvrđeno da je posao poslodavca definitivno zatvoren a dostupna imovina nije dovoljna za pokretanje postupka.
  • Zahtjev se podnosi izravno Agenciji, područnom uredu Hrvatskog zavoda za zapošljavanje prema mjestu rada ili uobičajenom mjestu rada ili uredu HP-Hrvatske pošte d.d.
  • Postupak rješavanja i isplate provodi se na način opisan ovdje ili ovdje.  Agencija će iznimno vršiti izravnu isplatu priznatih tražbina radnicima stranog poslodavca, uz obračun i uplatu pripadajućih poreza i prireza te doprinosa za obvezna osiguranja koji se obračunavaju iz osnovice i na osnovicu.